Strona główna > Aktualności > Szybkie wykańczanie podłóg drewnianych
Aktualności
30.10.2012

Szybkie wykańczanie podłóg drewnianych

Szybkie wykańczanie podłóg drewnianych
30.10.2012 Drewniane podłogi w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu można bardzo szybko oddać do użytku jeżeli zastosuje się odpowiednie do ich wykańczania środki. Bezpodkładowe lakiery powierzchniowe używane do ich zabezpieczania cechują się znaczną wytrzymałością, a dzięki swoim właściwościom gwarantują proste i łatwe malowanie.

Jeżeli decydujemy się na zamontowanie lub renowację podłogi drewnianej, to warto rozważyć możliwość użycia najmniej uciążliwych produktów do jej wykończenia. Oprócz zalet dotyczących łatwości i uniwersalności ich stosowania, będziemy mogli także zmniejszyć koszty związane z pracami lakierniczymi. W takich przypadkach konieczne jest jednak ustalenie jak mocno taka powierzchnia będzie eksploatowana. Przy niskim natężeniu ruchu nie ma bowiem potrzeby stosowania dodatkowych warstw wstępnych w postaci podkładu. Należy także sprawdzić, czy gatunek drewna, z którego wykonana jest podłoga, nie pochodzi z krajów egzotycznych. Zazwyczaj tylko drzewa rosnące w umiarkowanej strefie klimatycznej posiadają na tyle niską ilość naturalnych garbników i olejków, które nie powodują większych problemów przy bezpośrednim kontakcie z lakierem powierzchniowym. Jeżeli podłoga drewniana odpowiada powyższym ustaleniom, to z powodzeniem można zastosować tylko lakier alkidowo – uretanowy (np. Domalux Bezpodkładowy).
 
Im prościej tym lepiej
Prostota zamontowanej posadzki warunkuje środki, które należy użyć do jej zabezpieczania. Podłogi drewniane wykonane np. z dębu, buku czy jesionu nie gwarantują może oryginalnych kolorów. Wystarczy je jednak dobrze wycyklinować, odpylić i polakierować odpowiednim środkiem, aby stały się wartościową częścią użytkową mieszkań i domów. Krajowe gatunki drewna są z reguły jasne i zapewniają klasyczny, elegancki wygląd, pasujący do wielu rodzajów aranżacji wnętrz.

Lakier przeznaczony do ochrony podłogi drewnianej, która nie będzie nadmiernie eksploatowana, musi uwydatniać przede wszystkim jej naturalny charakter i podkreślać estetykę użytego surowca. Wybierając twardsze rodzaje naturalnego materiału przeznaczone do wykonywania posadzek, od razu zapewniamy podłodze wyjątkową trwałość. Pokrycie ich odpowiednią liczbą warstw lakieru pozwala szybko cieszyć się komfortem użytkowania, który oferują. Lakier Domalux Bezpodkładowy intensywnie podkreśla usłojenie drewna i jego odcień, dając bardzo podobny efekt jak podczas stosowania oleju.

Łatwa i sprawna aplikacja
Przygotowanie podłogi do pokrycia jej lakierem bezpodkładowym nie nastręcza wielu trudności. Poza dokładnym przeszlifowaniem i pozbyciem się wszelkich nieczystości, wystarczy tylko zapewnić odpowiednie warunki do jego aplikacji. Optymalna temperatura w granicach 15 – 25°C i wilgotność powietrza na poziomie od 40 do 60 proc. zagwarantują równomierne schnięcie i utwardzanie powłoki. Lakier alkidowo – uretanowy pozwala na nakładanie kolejnych warstw po 16 godz. Jest on bardzo łatwy w stosowaniu, a dodatkowo nie pozostawia uciążliwego zapachu. Nałożenie trzech powłok produktu zapewni atrakcyjny wygląd i wytrzymałość powierzchni.

W zależności od zakładanego efektu finalnego, można wybrać wersję połysk lub półmat. Obie posiadają te same właściwości ochronne. Przed aplikacją konieczne jest dokładne wymieszanie lakieru, a później odstawienie go na kilka minut, aby się odpienił. W przypadku lakieru z efektem półmat, istotne jest, aby przy użyciu czystego przedmiotu wzruszyć z jego dna naturalny osad. Dzięki tym czynnościom cała powierzchnia będzie miała taki sam wygląd.