Strona główna > Porady > Niezbędne narzędzia i odpowiednie ubranie

Niezbędne narzędzia i odpowiednie ubranie

Niezbędne narzędzia i odpowiednie ubranie

Narzędzia aplikacyjne należy dobierać odpowiednio do rodzaju lakieru, który będzie nanoszony na drewniane powierzchnie. Niezależnie od ich producenta najważniejsze jest, aby wałki i pędzle były dobrze wykonane, nie zostawiały śladów i nie gubiły włókien i włosia. Ważne jest również, aby podczas prowadzenia prac lakierniczych pracownicy byli ubrani w kombinezony parkieciarskie, czyste obuwie lub korzystali z nakładek ochronnych na buty, a także stosowali nakrycia głowy.

Narzędzia do nakładania lakierów

dekoral-gold.jpg

Do nakładania lakierów Domalux zarówno na podłogi drewniane, jak i wszelkiego rodzaju elementy wykończeniowe polecamy narzędzia z serii Dekoral Gold.

Podczas nakładania na drewnianą podłogę lakierów poliuretanowych lub alkidowych uretanowanych marki Domalux należy korzystać z odpowiednich wałków odpornych na rozpuszczalniki. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując wałki Mocher, Nylon oraz Velours. Narzędzia te wykonane są z naturalnej, tkanej wełny o grubości poszycia 4 mm (wałek Velours) lub z tkanego poliamidu o poszyciu 8 mm (wałek Nylon). Wykorzystane do produkcji materiały charakteryzuje wysoka odporność na rozcieńczalniki.

Z kolei do nanoszenia lakierów wodorozcieńczalnych takich, jak np. Domalux Szybkoschnący zalecane jest stosowanie wałków sznurkowych o dużej chłonności typu Microfibre z serii Dekoral Gold, które wykonane są z tkanego poliamidu o grubości poszycia 10 mm. Ze względu na zastosowane mikrowłókna wałek ten świetnie nadaje się też do nakładania preparatów o niskiej lepkości, w tym gruntów i podkładów dyspersyjnych.

Natomiast podczas lakierowania listew oraz krawędzi posadzek najlepiej sprawdzi się pędzel Płaski lub pędzel PES-mix, również z serii Dekoral Gold.

Niezależnie od producenta i rodzaju narzędzi najważniejsze jest, aby wałki i pędzle były dobrze wykonane, nie zostawiały śladów i nie gubiły włókien i włosia. Należy też pamiętać, aby wybierać narzędzia dedykowane do określonego typu lakieru.

W trakcie lakierowania podłóg wykorzystuje się również narzędzia takie, jak: szpachla parkieciarska, pojemnik do przelewania lakieru oraz termosy do przechowywania wałków i pędzli.

Przygotowanie narzędzi do lakierowania

Podczas prowadzenia prac lakierniczych narzędzia najlepiej wykorzystywać jednorazowo, tylko do jednej inwestycji. Zasada ta jest szczególnie ważna podczas aplikacji lakierów rozpuszczalnikowych z połyskiem. Powodem jest trudność w dokładnym wymyciu resztek lakieru.

W przypadku, gdy wałek nie był wcześniej używany należy umyć go pod bieżącą wodą oraz wielokrotnie przeczesać w celu usunięcia luźnego runa. Następnie wałek musi zostać dokładnie odwirowany oraz wysuszony. Po tych czynnościach może być użyty do lakierowania. To samo narzędzie może być stosowane do nakładania finalnej warstwy lakieru po uprzednim odwirowaniu go i przechowywaniu w rozpuszczalniku odpowiednim dla danego typu lakieru. W przypadku stosowania nowego wałka do nakładania ostatniej warstwy lakieru, narzędzie należy czochrać tak długo, aż nie będą wypadały z niego niezwiązane włókna, co łatwo zaobserwować umieszczając wałek pod światło. Tak przygotowane narzędzie należy następnie umyć i wysuszyć.

Niestaranne wykonanie wyżej wymienionych czynności może spowodować, że w trakcie lakierowania ze źle oczyszczonego wałka będą wydostawały się resztki starego, utwardzonego lakieru, które zanieczyszczą aktualnie nakładaną powłokę.

3.jpg